اطلاعاتی درباره جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

جراحی زیبایی بینی یكی از شایع ترین اعمال جراحی پلاستیك و زیبایی می باشد.این عمل می تواند باعث كوچك یا بزرگ شدن قسمت هایی از بینی، تغییر شكل نوك بینی و سوراخ های بینی و پهنای آن و زاویه بین لب بالا و بینی شود. هیچ عمل رینوپلاستی صددر صد ایده آل و بدون عیب نخواهد بود. اگر شما قادرید که بجای متمرکز شدن روی عیوب جزئی، توجه خود را معطوف به میزان بهبودی حاصله نمائید، ازعمل خود احساس لذت و رضایت خواهید کرد.

حتی اگر این اثر به میزان 1 درصد زیبایی چهره فرد را افزوده باشد و در کنارش سلامت تنفسی بینی حفظ شده باشد، این عمل جراحی را می توان عملی موفق تلقی کرد. در ارزیابی شما برای جراحی زیبایی بینی ، جراح پلاستیك یك معاینه معمول و بدون درد از ساختمان های داخلی بینی انجام می دهد.كیفیت پوست ، اندازه و شكل بینی شما و تناسب آن با سایر اجزاء صورت مورد بررسی قرار می گیرد.

آنچه در این مطلب میخوانید

برش های عمل زیبایی بینی در كجا قرار می گیرد؟

تغییراتی كه ممكن است در بینی ایجاد شود شامل افزایش یا كاهش ارتفاع پل بینی ، تنگ كردن سوراخ های بینی ، تغییر زاویه بینی و لب بالا و تغییر شكل نوك بینی است. روش عمل بستگی به اهدافی دارد كه توسط شما و جراح پلاستیك تعیین شده است. در مواردی كه قسمت تهتانی بینی باریك و یا قطر سوراخ ها كم می شود قسمت های كوچك مثلثی شكل از كناره سوراخ های بینی برداشته می شود.

در این موارد برش ها در چین طبیعی محل اتصال سوراخ های بینی به گونه ، پنهان می شود.گاهی اوقات برش عرضی كوچكی بر روی بافت بین دو سوراخ بینی، ایجاد می گردد.جای برش های عمل زیبایی بینی با گذشت زمان كم رنگ شده و به سختی قابل تشخیص می باشد. خوشبختانه عوارض عمده در عمل رینوپلاستی شایع نیست. گاهی به دنبال عمل زیبایی بینی بی حسی خفیفی در پوست ایجاد می شود كه معمولا گذرا می باشد.با رعایت توصیه های مهم پیش از عمل و پس از آن می توان خطرات احتمالی را كاهش داد.

رینوپلاستی چیست

اطلاعات كلی قبل از عمل جراحی زیبایی بینی (رینو پلاستی)

در صورتیکه هر گونه دارویی حتی داروی گیاهی مصرف می نمائید یا بیماریهای جسمی، روحی یا اعتیاد یا سابقه جراحی یا ابتلا به هپاتیت (یرقان) یا HIV دارید به جراح اطلاع دهید .
از دو هفته قبل از عمل تا یک هفته پس از عمل از مصرف بروفن، آسپرین و ویتامین E و از استعمال دخانیات خودداری نمائید.
شش ساعت قبل از مراجعه به بیمارستان از خوردن هر گونه جامدات یا مایعات خودداری نمائید و استحمام كامل انجام دهید و كلیه مدارك پزشكی قبلی شامل عكس، آزمایش، نوار قلب و سایر موارد را به همراه داشته باشید.
در روز عمل از به كار بردن هر گونه زیور آلات و هرگونه لوازم آرایشی، كرم، ماتیك، خط چشم، ریمل، لاك ناخن و حتی كرم های مرطوب كننده و ضد آفتاب خودداری نمائید.

انحراف بینی چیست؟

انحراف بینی عبارت است از كجی تیغه میانی بینی كه در فرم های شدید می تواند شامل كجی ظاهری بینی، عدم تقارن سوراخ ها ، عدم تقارن دو طرف بینی و ...شود.
انحراف بینی می تواند عوارضی مانند:

تمامی بیمارانی كه دچار این عارضه هستند حین عمل زیبایی بینی، انحراف بینیشان نیز مورد اصلاح و عمل قرار می گیرد. در کسانی که پیش از عمل عدم تقارن شدید سوراخ های بینی دارند پس از عمل نیز درجاتی از عدم تقارن خفیف ممکن است باقی بماند. عمل رینو پلاستی نمی تواند سبب بهبود سینوزیت مزمن، آلرژی، خشكی بینی، آبریزش مداوم بینی، گرفتگی متناوب شبانه، خروپف یا پولیپ بینی شود.

ویژگی های بینی گوشتی چیست؟

اصطلاح بینی گوشتی به بینی گفته می شود كه دارای پوست ضخیمی باشد.این پوست ضخیم بر عمل زیبایی بینی تاثیر می گذارد. ضخامت پوست بینی با عمل تغییر نمی كند و در کسانی که پوست نوک بینی و پره ها ضخیم می باشد (بینی های گوشتی) ، گر چه پس از عمل بینی آنها به درجاتی زیباتر می شود ولی به ظرافت و کوچکی بینی افرادی که پوست نازکتری دارند نمی شود. بیمارانی كه خواهان باریك شدن بینی(كاهش پهنا) می باشند پس از عمل ممكن است دچار درجاتی از كاهش میزان عبور هوا از بینی شوند.

اطلاعات كلی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی (رینو پلاستی)

بینی زیبا الزاما در لمس هم صاف و متقارن نیست . مهم نمای کلی بینی در « نگاه » است. نامنظمی های بینی که تنها « لمس » می شوند اما « دیده » نمی شوند ، فاقد اهمیت هستند.

قضاوت در مورد شکل نهائی بینی نیاز به گذشت حداقل چند ماه و گاهی یک سال زمان دارد (در بینی های گوشتی تا 3 سال). برای قضاوت کردن در مورد نتیجه عمل به هیچ وجه عجله به خرج ندهید. در ماه اول بعد از عمل بینی شما متورم و بزرگ به نظر می رسد. بویژه نوک آن بزرگ و قدری سربالا تر از حد مطلوب شما به نظر می رسد. این مساله بهیچ وجه نباید شما را نگران یا نا امید کند.به اظهار نظربرخی از دوستان و اطرافیان در مورد شکل بینی خود توجه نکنید. هرگونه سوال یا ابهام خود را فقط و فقط با جراح خود در میان بگذارید. مقایسه کردن نتیجه عمل بینی خود با سایرین اقدام نادرستی است و جز آسیب روحی شما نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

زمان مناسب جراحی، دندانپزشکی و بارداری بعد از عمل زيبايی بینی

مواردی که جای نگرانی ندارد:

بلافاصله بعد از عمل و تا زمان خارج کردن تامپون ، بینی شما بسته است و بناچار باید از راه دهان تنفس کنید. این امر ممکن است باعث خشکی دهان گردد که جای نگرانی ندارد.پس از خارج شدن تامپون ( فتیله ) ، تنفس از راه بینی بطور موقت بهبود می یابد ، ولی مجددا به علت تورم ممکن است تا4 هفته تنفس از راه بینی کمی دشوار و با احساس گرفتگی همراه باشد که بعدا بهبود خواهد یافت. تورم و کبودی بعد از عمل ادامه می یابد و تا 72-48 ساعت پس از عمل به حداکثر می رسد.کبود شدن پلکها و خونریزی های کوچک در سفیدی چشم ها غیر معمول نیست و جای نگرانی ندارد. خروج ترشحات مختصر خونی ( حداکثر چند قطره ) از بینی یا وجود ترشحات خونی در حلق و گلو ، برای 4-3 روز بعد از عمل طبیعی است. ممکن است لازم شود ، پانسمان کوچک جلوی بینی را چندین بار تعویض نمائید. با قطع ترشحات می توانید این پانسمان کوچک را بردارید. این افزایش چربی به همراه تورم بعد از عمل باعث می شود که بینی « براق تر » از معمول به نظر برسد که نباید باعث نگرانی شما گردد.

عمل رينوپلاستی ثانويه (جراحی ترمیمی بینی) چیست؟

بر اساس متون معتبر علمی، ده درصد از بیمارانی که تحت عمل رینو پلاستی قرار می گیرند نیاز به یک عمل اصلاحی دوم خواهند داشت، در کسانی که سابقه انحراف شدید یا شکستگی بینی دارند احتمال نیاز به این عمل دوم بیشتر است . البته اهميت موضوع به حدي نيست كه باعث ايجاد اضطراب در عمل شود. عمل ثانويه به تشخيص و صلاحديد خود جراح پلاستيك و زيبايي صورت مي گيرد .بهتر است عمل ثانويه نزد همان جراح قبلي صورت گيرد.

عمل ثانويه از عمل اول براي پزشك به مراتب دشوارتر خواهد بود و بايستي زمان كافي از عمل اوليه سپري شده باشد و بيني به شكل نهايي رسيده باشد. در تشخيص انجام عمل ثانويه بايستي دقت كافي صورت گيرد تا نتيجه مطلوب حاصل گردد.

همزمان با جراحی زیبایی بینی چه عمل هایی را می توان انجام داد؟

تقريبا تمامي اعمال جراحي پلاستيك و زيبايي را مي توان همزمان با اين عمل انجام داد به جز عمل زيبايي باسن و ساكشن پشت. البته لازم به ذكر است كه بهترين شخص براي تشخيص اعمال جراحي همزمان پزشك جراح مي باشد زيرا تمامي جوانب را در نظر مي گيرد و سلامت فرد ,مدت زمان عمل و... را بررسي مي نمايد بنابراين تاييد پزشك جراح و متخصص بيهوشي براي انجام اعمال جراحي همزمان الزامي است.


آدرس : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، نبش خیابان مهرداد شرقی ، ساختمان الهیه ، طبقه سوم
تلفن : 31312141 (031)درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :سمیرا بینا [ 1395-12-01 ] سلام ببخشید من بینیم رو چهار روزه عمل کردم هنوز گچ روی بینی من هستش نوک بینی من کمی بالاتر از حد معموله وکمی هم پهنه ایا اینها به خاطر گچه یا کلا موقتیههاشمی [ 1395-08-04 ] سلام،ببخشین آقای دکتر من ناراحتی قلبی دارم آیا واسه عمل زیبایی بینی مشکلی هست یا نه؟؟میتونم انجام بدم ؟خیلی دوست دارمامیرلطیفی [ 1395-04-28 ] سلام ،کار جناب دکتر دیوانه کننده است محشهرزهره حسینی [ 1395-03-27 ] با عرض سلام .من میخام بینیمو عمل کنم مطالب رو خوندم مفید بود اما در مورد تنوع مدلها ویه سری سوالای دیگه هنوز ابهام دارم در ضمن عکس هایی که گذاشتین کمه لطفا مطالب رو بیشتر وبه روز کنیداین عمل بزرگی حق بدین که بخاهیم بیشتر بدانیم با تشکر از شما.زهرا [ 1395-03-20 ] سلام.آقای دکتر من بینیمو 10ماه پیش عمل کردم واقعا زیبا عمل کردید ازشما سپاسگذارم کارتون عااااالیه خیلی از بینیم راضی ام .سمي نبي [ 1394-11-04 ] با عرض سلام من الرژي سنوزيت و سي تي اسكن هم كه گرفتم گفتن پوليپ و انحراف هم دارم ايا ميتونم جراحي رينو انجام بدم و مشكلي برام پيش نياد و ايا ممكنه كه همزمان اين مشكلاتمم هم حل شود. ممنون.متین [ 1394-10-06 ] سلام آقای دکتر من19سالمه وامروز4ماه هست عمل رینوپلاستی کردم 3ماه و ده روز یکسره چسب زدم و بقیروتا امروز شبها از بینیم راضی هستم دوسدارم نوکش افت نکنه چندتاسوال داشتم زمان زدن چسبم کافی بوده وچقدباید ادامه داشته باشه؟؟من بعد از 1ماه فین کردم الانم فین میکنم فقط موادی که بعد از فین ازبینیم خارج میشه خون هست داخلش دلیلش چیه نبایدفین کنم؟؟؟من انحراف به چپ هم داشتم بیماری هم نداشتم بعد آقای دکتر اصلادوسندارم سنمم بالارفت بینیم نوکش پایین تربیاد چون الان دقیقا نرماله و خوبه ممنون میشم پاسخ بدید.ايمان [ 1393-10-07 ] آقاي دكتر من بينيمو پيش شما عمل كردم در كل راضي هستم،ولي بارها اومدم پيشتون وازتون خواستم دوباره عملم كنيد و شما راضي نشديد،دليلشم اينه بينيم بعد از ٢ سال هنوز ورم دارهmahnaz [ 1392-07-21 ] باعرض سلام پزشک باوجدان که به من گفت :ضخامت پره ها ی بینیم کم نمی شه وطول بینیم کوتاه نمی شه وسر بینیم بالا نمی ره و... اومدم خونه اطرافیا گفتند باباگفته نمی شه دیگه .دوباره رفتم سراغ دکتر گفتم چه کنم ؟گفت:اگه حرف اطرافیان روت اثر میذاره عمل نکن.بالاخره باخودم کنار اومدم وعمل کردم این قدر بینیم خوشگل شده که ساعتها نگاش می کنم سیر نمی شم .این دکتر برا پول کار نمی کنه دستان طلایی شونو می بوسم.ندا [ 1392-06-30 ] باسلام.من2سال پیش بینیموجراحی کردم اونم توسط آقای دکترلقمانی.دمشون گرم کارشون نسبت به بقیه بهتره خیلی خوشکل شده.دست گلش دردنکنه.الانم میخوام پروتزگونه ولب انجام بدم.اگه ایشون افتخاربدن.سوگند [ 1391-12-11 ] مطالب این سایت بسیار مفید بود.متشکرsetare [ 1391-08-03 ] مطالبش واسم خیلی مفید بود ممنونsoheil [ 1391-05-25 ] سایت خوبیه .
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به جراحی های زیبایی را در بخش مقالات بخوانید

عمل بلفاروپلاستی پلک پایین چیست و چگونه انجام می شود؟عمل بلفاروپلاستی پلک پایین چیست و چگونه انجام می شود؟

جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین یک روش جراحی زیبایی است که معمولا برای از بین بردن چربی ها، پف، کبودی، افتادگی و چروک های زیر چشم بدون بخیه انجام می شود. ...

تاریخ انتشار : 1402-11-26

نکاتی که باید قبل از عمل بلفاروپلاستی پلک فوقانی بدانیدنکاتی که باید قبل از عمل بلفاروپلاستی پلک فوقانی بدانید

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک، نوعی جراحی زیبایی چشم است که به منظور رفع افتادگی و پف پلک ها در پلک های پایینی، بالایی یا هردو انجام می شود. ...

تاریخ انتشار : 1402-11-22

همه چیز در مورد جراحی افتادگی پلکهمه چیز در مورد جراحی افتادگی پلک

جراحی زیبایی پلک که اصطلاحا بلفاروپلاستی نامیده می شود ، برای برداشتن پف پلک ها ، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آن ها طراحی شده است. ...

تاریخ انتشار : 1402-11-18