همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی

عمل بینی که در اصطلاح تخصصی و پزشکی آن را رینوپلاستی می نامند، از اولین و متداول ترین عمل های زیبایی به منظور بهبود ظاهر افراد است که در دنیا طرفدارای بسیار زیادی دارد. در طی این فرایند، جراح پلاستیک، غضروف و استخوان بینی را برای تجسم رسیدن به یک ظاهر مطلوب تر تغییر می دهد. برای مردان و زنان که از اندازه و شکل بینی خود ناراضی هستند، جراحی بینی یک راه حل زیبایی مطمئن، موثراست که به آنها پیشنهاد داده می شود. دلایل مختلف پزشکی در انجام این نوع جراحی دخیل هستند. گاهی عمل بینی برای رفع و اصلاح مشکلات تنفسی است و گاهی نیز این جراحی برای تغییر شکل بینی است که به دلیل نقص مادرزادی یا آسیب ناگهانی ناشی از ضربه یا تصادف ایجاد شده است. رینوپلاستی می تواند تا حد زیادی تعادل ویژگی های صورت را بهبود دهد و به بیماران کمک کند اعتماد به نفس تازه ای پیدا کنند. عمل بینی همچنین می تواند برای اصلاح نقص های ساختاری، از جمله مواردی که باعث مشکلات تنفسی می شود، به کار گرفته شود.

آنچه در این مطلب میخوانید

مزایای عمل بینی

جراحی بینی برای رفع اختلالات تنفسی و نقص‌های ساختاری در بینی انجام می شود. این تکنیک به جراحان پلاستیک اجازه می‌دهد تا بینی را به صورت هنرمندانه بتراشند و اصلاح کنند به ‌طورکلی با عمل زیبایی بینی می‌توان معایب و مشکلات زیر را برطرف کرد:

انواع عمل زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی را می‌توان به 2 دستهٔ اصلی تقسیم کرد:

عمل بینی

مراحل رینوپلاستی باز

جراح یک برش کوچک روی ناحیه کلوملا (columella)، ایجاد می‌کند. این برش امکان دسترسی به ساختارهای زیرین بینی را برای پزشک فراهم خواهد کرد. کلوملا، نوار باریک بافت بین سوراخ‌های بینی است.

جراح پوست و بافت‌های نرم بینی را بلند می‌کند. در این مرحله آنها کاملا از غضروف و استخوان زیرین جدا می‌شوند. در این حالت جراح به‌طور کامل به ساختار بینی دسترسی دارد.

حالا پزشک می‌تواند هرگونه تغییری را در بینی ایجاد کند. این تغییرات می‌توانند شامل تغییر شکل استخوان‌های بینی، ترمیم غضروف بینی، رفع عدم تقارن بینی یا تنظیم نوک بینی باشند.

در صورت نیاز، جراح از پیوندها یا ایمپلنت‌ها برای بزرگ‌کردن یا تقویت نواحی خاصی از بینی استفاده می‌کند. غضروف‌های پیوندی معمولا از نواحی مانند سپتوم یا گوش هستند. همچنین ممکن است از ایمپلنت‌های مصنوعی برای این منظور استفاده شود.

رینوپلاستی باز دسترسی عالی به نوک بینی را فراهم می‌کند. جراح می‌تواند غضروف نوک بینی را تغییر شکل دهد و اصلاح کند.

هنگامی که پزشک اصلاحات را انجام داد، با دقت پوست و بافت‌های نرم را روی استخوان بینی قرار می‌دهد. سپس برش روی کلوملا را با بخیه‌ می‌بندد. این بخیه‌ها معمولا جذبی هستند.

برای حمایت از شکل و تغییرات بینی، جراح آتلی را داخل بینی قرار می‌دهد.

مراحل رینوپلاستی بسته

جراح برش‌های کوچکی در داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌کند. آنها معمولاً در امتداد پوشش مجرای بینی هستند. این برش‌های داخلی، دسترسی به ساختارهای بینی را فراهم می‌کنند.

جراح با دقت پوست بینی و بافت نرم را از غضروف و استخوان زیرین جدا می‌کند.

جراح با استفاده از ابزارهای تخصصی می‌تواند ساختارهای بینی را اصلاح کند تا به تغییرات مورد نظر دست یابد. این تغییرات می‌توانند شامل تغییر شکل استخوان‌های بینی، تنظیم غضروف، یا رفع نگرانی‌های خاص مربوط به نوک بینی یا سپتوم (تیغهٔ میانی بینی) باشند.

پس از انجام اصلاحات، جراح برش‌های داخلی را با بخیه‌هایی که معمولاً قابل حل هستند، می‌بندد.

عمل بینی چند درصد در زیبایی تاثیر دارد؟

شکل و ساختار بینی بیشتر بر اساس ژنتیک و ویژگی‌های خانوادگی تعیین می‌شود. با این حال، تروما و سایر عوامل خارجی می‌توانند در تغییر شکل و انسداد بینی نقش داشته باشند.

شگفت‌آور است که یک برآمدگی بینی یا نوک بزرگ چقدر می‌تواند بر زیبایی و هارمونی کلی صورت تأثیر بگذارد. راینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی، غضروف‌ها و استخوان‌های داخل بینی را تغییر می‌دهد و می‌تواند ظاهر بیرونی را به ‌شدت تحت تاثیر قرار دهد.

جراحی بینی بسته به نوع بینی و تایپ بینی شما میتواند میانگین بین 20 الی 40 درصد در زیبایی شما تاثیرگذار باشد. به دلیل اینکه بینی در مرکز صورت قرار گرفته است اگر شما بدست یک پزشک مجرب و با یک فرم مناسب صورت خودتان دست به این جراحی بزنید می تواند تاثیر زیادی در حفظ تعادل بین اجزای شما برقرار کند.

آیا عمل زیبایی بینی خطرناک است؟

طبیعی است که پروسه جراحی همراه با خطراتی باشد. خطرات جراحی بینی به صورت مرگ و میر نیست. گاهی شاید عوارض جانبی بعد از عمل به مراتب دشوارتر هم باشد. اما، این باعث نمی‌ شودنسبت به جراحی بینی بدبین باشیم. چرا که حادثه همیشه در کمین است و قطعا همیشه در اتاق عمل گریبانگیر ما نیست.

تنها کافی است نکات ایمنی قبل از عمل را رعایت کنید. اگر مبتلا به بیماری خاصی هستید، حتما آن را با پزشک معالج در میان بگذارید.

اگر احساس کردید، پزشک مورد نظر تبحر بالایی ندارد و آزمایش‌های قبل از عمل مناسبی مانند بررسی بیماری‌های کبدی و تیروئید را برای شما تجویز نکرده است، سعی کنید پزشک معالج را تغییر دهید.

اگر دچار ضعف بدنی هستید، آن را با پزشک معالج در میان بگذارید.

برای حفظ جانتان با خودتان صادق باشید. سعی نکنید، بیماری خود را تنها برای رسیدن به بینی زیبا پنهان کنید.

به طور کلی خطرات جراحی بینی در سال های اخیر کنترل شده است. دلیل این اتفاق وجود بیماری‌های زمینه‌ای و حساسیت به داروی بیهوشی تلقی شده است. دلیلی که با انتخاب پزشک ماهر و با انصاف می‌تواند تا حدود زیادی برطرف شود. پزشکی که دلسوزانه به شما مشاوره می‌دهد. سابقه بیماری شما را به خوبی چک می‌کند و در صورت مشاهده کوچکترین علائمی از ادامه روند کار سر باز می‌زند و تنها به منافع مالی خود از عمل فکر نمی‌کند.

چه کسانی نباید عمل زیبایی بینی انجام دهند؟

  1. افرادی که دارای بیماری‌های قلبی، فشار خون و دیابت هستند نمی‌توانند جراحی زیبایی بینی انجام دهند.
  2. افرادی که دچار اختلالات روانی هستند نمی‌توانند عمل بینی انجام دهند. این اختلالات می‌تواند شامل بیماری دوقطبی، اختلال افسردگی و بسیاری بیماری‌های دیگر باشد.
  3. افرادی که دچار بیماری تیروئید و نارسایی‌های کبدی هستند نیز نمی‌توانند عمل بینی انجام دهند. این افراد مستعد آلرژی به داروی بیهوشی بوده و ممکن است بعد از عمل به هوش نیایند.
  4. ورزشکارانی که ورزش های سنگین مانند فوتبال، کشتی و... انجام می دهند.
  5. کسانی که اضافه وزن شدید دارند و به اصطلاح فرا فربه نامیده میشوند ریزا بیهوشی بر آنها ممکن است تاثیرات بدی داشته باشد.

درصد مرگ در عمل جراحی زیبایی بینی چقدر است؟

ریسک مرگ در انجام هر عمل جراحی وجود دارد، پس به این معنا نیست که صرفاٌ در عمل جراحی بینی احتمال دارد فرد از اتاق عمل زنده بر نگردد.

در گذشته به دلیل اینکه دستگاه‌ها ضعیف ‌تر بودند این احتمال وجود داشت که سیستم تهویه و اکسیژن ‌رسانی به درستی عمل نکرده و این عامل باعث بروز مرگ شخص در حین انجام جراحی بینی می‌شد. اما خوشبختانه با به روز شدن تجهیزات مورد استفاده در حین انجام جراحی‌ها از جمله عمل زیبایی بینی، احتمال بروز چنین اتفاقاتی بسیار کاهش یافته است و وضعیت سلامتی شخص در طول عمل بینی همواره توسط دستگاه‌های پیشرفته، به پزشک متخصص نشان داده می‌شود.

لازم به ذکر است که رعایت مراقبت‌های قبل از عمل بینی و همین‌طور بعد از عمل، اهمیت بالایی در حفظ سلامتی داشته و تمامی افراد پس از انجام این جراحی طی یک پروسه کامل و دقیق، مراحل ریکاوری و بهبودی پس از جراحی بینی را پشت سر می‌گذارند و در نهایت پس از اطمینان یافتن پزشک معالج از وضعیت سلامتی فرد، اجازه مرخصی به او داده می‌شود.

بعد از عمل زیبایی بینی چند روز باید استراحت کرد؟

معمولا پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که به مدت یک هفته از انجام فعالیت و یا رفتن به سرکار خودداری نمایند، اما این مدت می‌تواند بسته به شرایط جسمی بیمار و همچنین نوع بیهوشی مورد استفاده در زمان جراحی تغییر یابد. برخی از بیماران معمولا بعد از گذشت 1 الی 3 روز پس از عمل بینی به اندازه کافی سرحال شده‌اند و می‌توانند به راحتی از منزل خارج گردند.

به طور کلی برای تمامی بیماران توصیه می‌گردد تا به مدت حداقل 2 هفته فعالیت‌های جسمی خود را محدودتر کنند و در صورت امکان تا مدت یک هفته سرکار نروند. در واقع باید سعی شود تا بیمار از انجام فعالیت سنگین و حرکات شدید صورت و لب‌های خود مانند گریه کردن، خندیدن شدید و یا حتی خوردن غذاها و یا خوراکی‌هایی که نیاز به جویدن بسیار دارد خودداری نماید.

قیمت و هزینه عمل زیبایی بینی چقدر است؟

تعیین هزینه عمل زیبایی بینی به عوامل زیر بستگی دارد:

از آنجایی که مصرف بعضی دارو ها یا وجود برخی از بیماریهای زمینه ای می تواند بر عمل جراحی و بیهوشی تاثیر بگذارد و حتی موجب لغو عمل شود لذا در ویزیت های قبل از عمل در صورتیکه هر گونه دارویی (حتی گیاهی) مصرف می نمائید یا بیماریهای جسمی,روحی یا اعتیاد ، سابقه جراحی یا ابتلا به هپاتیت ( یرقان) یا HIV دارید به جراح اطلاع دهید . از دو هفته قبل از عمل تا یک هفته پس از عمل از مصرف بروفن ، آسپرین ، ویتامین Eو از استعمال دخانیات خودداری کنید .

شش ساعت قبل از مراجعه به بیمارستان از خوردن هر گونه جامدات یا مايعات خودداری نمائيد و استحمام کامل انجام دهید و کلیه مدارک پزشکی قبلی شامل عکس،آزمایش و سایر موارد را به همراه داشته باشید .

در روز عمل از به کار بردن هر گونه زیورآلات و هرگونه لوازم آرایشی، کرم ، ماتیک ، خط چشم ، ریمل ، لاک ناخن و حتی کرم های مرطوب کننده و ضد آفتاب خودداری کنید.

اقدامات قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی

شستشو و استحمام بعد از جراحی بینی

تا یک هفته بعد از عمل از خیس شدن صورت بپرهیزید و یک هفته پس از عمل یک استحمام کامل انجام دهید و سپس برای برداشتن قالب بینی و بخیه ها و آموزش چسب زدن بینی به مطب مراجعه کنید .
زمانی که قالب یا گچ بینی برداشته می شود ( حدود یک هفته پس از عمل) بینی شما ممکن است منظره مطلوبی نداشته باشد ولی نگران نباشید ، در طی چند هفته و با فروکش کردن تورم منظره نهایی بینی مشخص می شود .

بخیه های عمل زیبایی بینی

در صورتی که بر روی پوست بینی در ناحیه سوراخها یا پل میانی بین سوراخ ها بخیه وجود دارد این بخیه ها یک هفته پس از عمل برداشته می شود ، جای بخیه ها پس از دو تا سه ماه حدود زیادی محو میشود ولی آثار جزئی آن برجای می ماند .

چسب زدن بینی پس از عمل بینی

پس از عمل معمولا به مدت 3 الی 4ماه نیاز به چسب بینی دارید،چسب زدن به بینی نقش مهمی در شکل گیری بینی دارد.

بعد از جراحی بینی چه کارهایی نباید کرد؟

تا چهار ماه پس از عمل از این اقدامات خودداری شود: ورزش و فعالیت سنگین بدنی ، بکاربردن هر گونه عینک ،خوابیدن روی بینی یا هر گونه فشار روی بینی .
15- در افرادی که پوست آنها مستعد آکنه و جوش می باشد تا چند ماه پس از عمل ممکن است روی بینی جوش های ریزی ظاهر می شود که در این موارد باید بااحتیاط با سواپ آغشته به الکل تمیز شود .

عمل اصلاحی و ترمیمی بینی

براساس متون معتبر علمی، ده درصد از بیمارانی که تحت عمل رینوپلاستی قرار می گیرند نیاز به یک عمل اصلاحی دوم خواهند داشت . در کسانی که سابقه انحراف شدید یا شکستگی بینی دارند احتمال نیاز به این عمل دوم بیشتر است .

عمل زیبایی بینی چه مشکلاتی را برطرف نمی کند؟

عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی نمی تواند سبب بهبود سینوزیت مزمن ، آلرژی ، خشکی بینی، آبریزش مداوم بینی، گرفتگی متناوب شبانه، خروپف یا پولیپ بینی شود .

عمل بینی گوشتی

ضخامت پوست بینی با عمل تغییر نمی کند ، در کسانی که پوست نوک بینی و پره ها ضخیم می باشد( بینی های گوشتی) گرچه پس از عمل بینی آنها به درجاتی زیباتر میشود ولی به ظرافت و کوچکی بینی افرادی که پوست نازکتری دارند نمی شود .بنابراین در این بیماران باید انتظارات از نتيجه عمل ، پایین تر باشد. ضمن اینکه ضخامت پره های بینی با عمل تغییر نمی کند ولی در کسانی که سوراخهای بینی بزرگ است با انجام عمل سوراخها کوچک می شود .

کاهش پهنای بینی و اصلاح انحراف و عدم تقارن بینی

بیمارانی که خواهان باریک شدن بینی (کاهش پهنا) می باشند پس از عمل ممکن است دچار درجاتی از کاهش میزان عبور هوا از بینی شوند .
درکسانی که انحراف شدید بینی و عدم تقارن شدید دارند پس از عمل ممکن است به تقارن صد در صد نرسند لذا در این موارد انتظارات بیماران از نتیجه عمل جراحی بایستی پایین تر باشد .
درکسانی که پيش از عمل عدم تقارن سوراخ های بینی دارند، پس از عمل نیز درجاتی از عدم تقارن خفیف ممکن است باقی بماند.لازم به ذکر است که در اکثر افراد اجتماع دو سوراخ بینی کمی با هم متفاوت هستند.

چه عمل هایی را میتوان همزمان با جراحی بینی انجام داد؟

عمل هایی که می توان با صلاحدید پزشک جراح همزمان با عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)در ناحیه صورت انجام داد عبارتند از:پروتز گونه ،پروتز چانه، بلفاروپلاستی(عمل زیبایی پلک) ،تزریق چربی .
جراحی های غیر اورژانس مانند لیزر چشم و دندانپزشکی بهتر است به فاصله 2 ماه پس از عمل انجا م گیرد.خانم هایی که قصد بارداری پس از عمل دارند بهتر است با فاصله 6 ماه بعد از عمل باردار شوند.

نکات پایانی

بعد از عمل، نمای کلی بینی در نگاه مهم است ، یک بینی زیبا الزاما در لمس صاف و متقارن نیست لذا بعد از عمل نامنظمی های جزیی بینی که تنها لمس می شوند اما دیده نمی شوند فاقد اهمیت هستند.به اظهار نظر دوستان و اطرافيان در مورد شكل بيني خود كمتر توجه كنيد . هر كونه سوال يا ابهام را فقط و فقط با جراح خود در ميان بگذاريد.مقايسه كردن نتيجه عمل بيني خود با سايرين اقدام نادرستي است و جز آسيب روحي براي شما نتيجه اي در بر نخواهد داشت.

نتیجه نهایی عمل شش تا دوازده ماه پس از عمل مشخص می شود . بنابراین در قضاوت عجله نکنید و اجازه دهید تا تورم کاملا فروکش کند.اعمال جراحي زيبايي در برخي از موارد كاملا ايده آل و بدون عيوب جزئي نخواهد بود ، اگر شما قادريد به جاي تمركز بر روي عيوب جزئي، توجه خود را معطوف به ميزان بهبودي حاصله نماييد، از عمل خود احساس لذت و رضايت خواهيد كرد.


آدرس : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، نبش خیابان مهرداد شرقی ، ساختمان الهیه ، طبقه سوم
تلفن : 31312141 (031)درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :سعید کریمی [ 1396-04-22 ] سلام ببخشید من ۵ روز قبل عمل بینی انجام دادم. وحالا هم از هیچ کرم یا پمادی استفاده نمی کنم. لازمه که از پمادهایی ب ای جای بخیه و زخم استفاده کنم؟ لطفد چندتا رو برام بگیید تا ایتفاده کنم. ممنونفرشاد [ 1394-10-29 ] سلام اقای دکتر شما لیفت ابرو هم انجام میدین؟نسیبه [ 1393-01-21 ] سلام.ازاطلاعات جامعتون بسیارمتشکرم.سميه معصومي [ 1392-10-07 ] سلام آقاي دكتر.از عمل بيني من دوازده روزه كه ميگذره. از عمل شما خيلي راضي هستم مي خواستم از زحماتتون تشكر كنم.
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به جراحی های زیبایی را در بخش مقالات بخوانید

عمل بلفاروپلاستی پلک پایین چیست و چگونه انجام می شود؟عمل بلفاروپلاستی پلک پایین چیست و چگونه انجام می شود؟

جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین یک روش جراحی زیبایی است که معمولا برای از بین بردن چربی ها، پف، کبودی، افتادگی و چروک های زیر چشم بدون بخیه انجام می شود. ...

تاریخ انتشار : 1402-11-26

نکاتی که باید قبل از عمل بلفاروپلاستی پلک فوقانی بدانیدنکاتی که باید قبل از عمل بلفاروپلاستی پلک فوقانی بدانید

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک، نوعی جراحی زیبایی چشم است که به منظور رفع افتادگی و پف پلک ها در پلک های پایینی، بالایی یا هردو انجام می شود. ...

تاریخ انتشار : 1402-11-22

همه چیز در مورد جراحی افتادگی پلکهمه چیز در مورد جراحی افتادگی پلک

جراحی زیبایی پلک که اصطلاحا بلفاروپلاستی نامیده می شود ، برای برداشتن پف پلک ها ، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آن ها طراحی شده است. ...

تاریخ انتشار : 1402-11-18